Meetings & Events


Upcoming Events:

April 28, 2017
May 26, 2017 (Grilled Steak Night)
June 17, 2017 (Navy Base Picnic)
July 28, 2017
August 25, 2017
September 22, 2017
October 27, 2017 (Grilled Steak Night)
November Phantom Social
December 8, 2017 (General Membership Meeting)
Dates are open to change

 

Past Speakers:

Command Board PhotoCommanding Officer, Recruiting Station Orange County
Major James Dollard

Major James Dollard was born and raised in Rochester, New York. Upon graduating from Spencerport High School (1992), he enlisted in the Marine Corps.

Dollard arrived at Parris Island for recruit training in September of 1992 and graduated in December 1992. Upon graduating boot camp, PFC Dollard reported to the School of Infantry, Camp Geiger, NC, followed by Marine Security Force School, Chesapeake, VA.  PFC Dollard reported to Security Force Company, Panama from May 1993 to June 1995. Cpl Dollard reported to ‘C’ Company, 1st Battalion, 6th Marines from June 1995 – December 1996.  In January 1997, Sgt Dollard conducted a lateral move to the Military Police field and served at the Camp Lejeune Provost Marshal’s Office through January 2001.   SSgt Dollard was selected to attend the Officer Candidate School (OCS) through the Meritorious Commissioning Program.

Dollard was commissioned April 2001.  Upon completion of The Basic School and Military Police School, Lieutenant Dollard served at Camp Lejeune Provost Marshal’s Office from March 2002 – June 2004. While there, he served as a Platoon Commander and Special Operations Officer.  From June 2004 to February 2005 he deployed to Iraq and served as the Convoy Security Company Commander for Multi-National Security Transition Command, Iraq.  Capt Dollard reported to Twentynine Palms Provost Marshal’s Office from June 2005 to January 2007 and served as the Deputy Provost Marshal.  From February 2007 to June 2008, he deployed to Iraq and served as the Aide De Camp for Major General Doug Stone (USMC) at Task Force 134, Multi National Forces, Iraq.  Capt Dollard attended the Expeditionary Warfare School at Quantico, VA from July 2008 – May 2009.  In June 2009, Captain Dollard reported to Marine Wing Support Squadron 172 on Okinawa, Japan and served as both the Military Police Company and Motor Transportation Company Commander.  From June 2010 to October 2010 Capt Dollard reported to III MEF and led a company of Marines to Afghanistan for service with the NATO Training Mission – Afghanistan.  Major Dollard served at HQMC PP&O Law Enforcement and Corrections Branch from October 2010 to May 2013.

Major Dollard received a Bachelor degree in Business Administration from Campbell University, Buies Creek, NC (2003) and a Masters of Business Administration from National University, San Diego, CA (2007).

 

Ken-CalvertCongressman Ken Calvert

Ken Calvert, a lifelong resident of Riverside County and 17-year small business owner in the restaurant and real estate industries, represents the 42nd Congressional District of southern California. Calvert was born on June 8, 1953 and attended neighborhood public schools, graduating from Corona High School in 1971. He attended two years at Chaffey College, in Alta Loma, and then enrolled at San Diego State University, where he graduated in 1975 with a Bachelor of Arts degree in Economics. Ken is a Protestant and is involved in several local community volunteer organizations.

The 42nd District encompasses the western edge of Riverside County including the cities of Eastvale, Norco, Corona, Lake Elsinore, Wildomar, Canyon Lake, Menifee, Murrieta and a portion of Temecula. Rep. Calvert was first elected to the House in 1992 and was part of the historic “Contract with America” class  in 1994 that swept the House to Republican control for the first time in 40 years.

In the 114th Congress, Rep. Calvert continues to serve on the House Appropriations Committee where he is the Chairman of the Interior and the Environment Subcommittee.  Rep. Calvert is also a member of the Defense Subcommittee and the Energy and Water Subcommittee.  Rep. Calvert was also selected to serve as the Chairman of the California Republican Delegation.

Rep. Calvert has been the California Republican Delegation’s voice on the House Steering Committee, which determines House Republican committee assignments, since 2003.

In the 114th Congress, Rep. Calvert’s legislative priorities includes: enacting pro-growth policies that will help our struggling economy; reducing our national debt; reforming our tax code; supporting our military around the world and supporting the mission in Afghanistan; strengthening our borders and making the use of E-Verify mandatory for all employers in the U.S.; creating long-term solutions to California’s energy and water problems; reducing the time it takes to build infrastructure projects by making common sense, bi-partisan reforms to our environmental laws; and, much more.

 

cmdjmillerCommander Jeffrey A. Miller is a native of Alton, Maine. He enlisted in the United States Naval Reserve March 1987 while still finishing high school and completed Boot Camp at Recruit Training Command in Great Lakes, Illinois. Upon Graduation from Old Town High School, he attended Equipment Operator “A” in Gulf Port Mississippi and was later assigned to Reserve Naval Mobile Construction Battalion 27, Brunswick Maine.

Earning a Bachelor’s Degree in History from the University of Maine in 1993, he was commissioned as an Ensign and was designated as a Surface Warfare Officer.

Commander Miller served aboard USS COMSTOCK (LSD-45) as Combat Information Center Officer from 1994 to 1995. He earned his Surface Warfare Qualification on board the USS CONOLLY (DD-979) as 1st Lieutenant from 1995-1997. In 1997 he transferred to the USS OBANNON (DD-987) to serve as Main Propulsion Assistant. Fleet promoted to Department Head, he finished his tour as the Chief Engineer. Taking assignment in Yokosuka, Japan, he was assigned as Chief Engineer on board the USS CUSHING (DD-985) from 1999 to 2001. While serving on board the USS CUSHING (DD-985), he screened for Command as a Lieutenant.